top of page

Evden Çalışma Sistemi

Güncelleme tarihi: 4 Mar


Evden Çalışma Sistemi
Evden Çalışma Sistemi

Merhaba; Son yıllarda evden çalışma sistemi giderek popüler hale gelmekte ve kimi yöneticiler içinde ağır bir şekilde eleştirilmektedir. Elbette ki Evden calisma sisteminin birçok avantaji ve dezavantaji bulunmaktadır gelin sırası ile bir göz atalım;

Avantajları:

1. Esnek çalışma saatleri: Evden çalışanlar, çalışma saatlerini kendilerine göre ayarlayabilirler. Böylece işe gitmek için harcanan zaman ve enerji tasarruf edilir. İstanbul gibi bir şehirde günde minimum üç saat tasarruf demektir. 2. Daha az stres: Ofis ortamındaki gürültü, insanlar arasındaki çekişmeler, iş arkadaşları ile olan sorunlar gibi sebeplerle stres seviyesi yüksek olabilir. Evden çalışanlar ise, bu tür stres faktörleriyle karşılaşmazlar ve daha az stresli bir çalışma ortamına sahip olabilirler. Tabi ki evde ki yaşanacak yeni stresleri hesaba katmazsak. 3. Tasarruf: Evden çalışma, yol masraflarının ortadan kalkması, ofis kirası gibi masrafların azalması gibi ekonomik avantajlar sunar. Sahibi olduğum işlerimden birinde iki yıldan fazladır çok keyifli bir şekilde hayat geçirdiğimizi söyleyebilirim. 4. Daha yüksek verimlilik: Evde çalışanlar daha az zaman harcadıkları için daha verimli olabilirler. Ayrıca ofis ortamında karşılaşılan birçok kesinti, evde çalışanların işlerini daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yapmalarını sağlar.

Doğru bir performans ölçüm sistemi ile bu avantajlar kontrol edilebilir ve çok da keyifli görünüyor olabilir. Şimdi bir de dezavantajlara bakalım.

Dezavantajları:

1. İzolasyon: Evden çalışanlar, iş arkadaşları ile çok az etkileşimde bulunabilirler. Bu, iş arkadaşları arasındaki bağların zayıflamasına ve izolasyon hissinin artmasına neden olabilir. Sosyal ortamın sağlanacağı etkinliklerle bu sorun çözülebilir. 2. Daha az sosyal destek: Ofiste çalışanlar, iş arkadaşları arasında sosyal destek bulabilirler. Evden çalışanlar ise bu desteği bulmakta zorlanabilirler. 3. Daha az disiplin: Evde çalışırken, çevresel faktörlerden kaynaklanan dikkat dağıtıcı faktörlerin sayısı artar. Bu, çalışanların işlerini tamamlamalarını engelleyebilir. Bu konu özellikle üzerinde çalışılması gereken ve önümüzdeki günlerde danışmanların ana eğitim konusu olacak. 4. Ev ve iş arasındaki sınırların bulanıklığı: Evden çalışanlar, iş ve özel hayatları arasındaki sınırları daha zor belirleyebilirler. Bu, çalışanların işlerine daha çok odaklanmalarını zorlaştırabilir ve iş-yaşam dengesinde zorluklar yaratabilir. Bu denge zaten bozulmuştu bence.

Benim ön görüm bu süreç doğru bir şekilde yönetilirse herkes mutlu olabilir. Kıymetli yöneticilerimiz, evden çalışma sürecini dengelemek için şu tavsiyelere bir göz atabilirler;

1. İletişimi güçlendirin: Evden çalışanlarla sık sık iletişim kurun ve çalışanların ihtiyaçlarını, beklentilerini, zorluklarını ve sorunlarını anlayın. Çalışanların performansını takip edin ve olası sorunları hızlıca çözün. 2. Net çalışma saatleri belirleyin: Çalışanların çalışma saatlerini açık ve net bir şekilde belirleyin ve bu saatlere uygun bir şekilde çalışmalarını sağlayın. Ayrıca, çalışanların zaman yönetimlerini geliştirmelerine yardımcı olun. 3. Ekip çalışmasını teşvik edin: Çalışanların birbirleriyle etkileşim kurmalarını ve ekip çalışmasını teşvik edin. İş arkadaşları arasındaki bağları güçlendirin ve çalışanların birbirlerine destek olmalarını sağlayın. Bu durumda yeni programlar devreye girmeye başladı bile. 4. Eğitim ve gelişim imkanları sunun: Evden çalışanlar için eğitim ve gelişim imkanları sunun. Bu, çalışanların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur ve motivasyonlarını arttırır. 5. Sosyal etkinlikler düzenleyin: Evden çalışanlarla birlikte sosyal etkinlikler düzenleyin. Bu etkinlikler, çalışanların birbirleriyle tanışmalarını, bağları güçlendirmelerini ve iş-yaşam dengesini sağlamalarını sağlar. 6. İş ve özel hayat dengesini koruyun: Çalışanların iş ve özel hayatlarının dengesini korumalarına yardımcı olun. Çalışanların iş saatleri dışında rahatsız edilmemelerini ve iş stresinin özel hayatlarına yansımamasını sağlayın. Evden çalışma sistemi nedeni ile yöneticilerde her saat çalışma arkadaşlarını arayabilme ve mesaj atma hakkını kendilerinde görür oldu. 7. Teknolojiyi kullanın: Gerekli teknolojik altyapıyı sağlayarak, evden çalışanların işlerini daha verimli bir şekilde yapmalarına yardımcı olun. Ayrıca, çalışanların işlerine daha iyi odaklanmalarını sağlamak için teknolojik araçlar kullanın.

Sonuç olarak beğensek te beğenmesekte bu evden çalışma sistemi hayatımıza girdi ve daha da gelişerek geliyor. Sizce buna hazır mıyız ?


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page